Güvenlik Sertifikası “Bağlantınız gizli değil” Hatası Çözümü

Google Chrome tarayıcısı kullanan çoğu kişi girmek istedikleri sitelerde karşılarına çıkan “Bağlantınız gizli değil, saldırganlar … sitesinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor” tarzında bir hatayla karşılaşıyorlar ve siteye erişim sağlayamıyorlar.

Bu hata genellikle bilgisayarınızın tarihi/saati ile sunucunun yani bağlanmak istediğiniz sitenin tarihi/saati ile uyuşmadığından karşınıza çıkar. Çözümü çok basit bir kaç adım ile bu hatayı nasıl giderebileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bulunan tarih ve saat yazan kısma sağ tıklayıp Tarihi/saati ayarla seçeneğini seçiyorsunuz.

Saati otomatik olarak ayarla kısmındaki seçenek açık olmalı ve saatinizi eşitleyin kısmında zaman sunucusunun time.windows.com olduğuna dikkat edin. Daha sonrasında Şimdi eşitle tuşuna basın. Karşısında bir tik çıkacaktır. Bunları yapmanıza rağmen saatiniz ve tarihiniz olması gereken şeklinde olmuyorsa Tarih ve saati el ile ayarla kısmından olması gerekene getirin.

Sonrasında ise Google Chrome’u açıp sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın ve ardından Ayarlar kısmını seçin. Üst kısımda bulunan arama kutucuğuna Sertifikaları yönet yazıp karşınıza çıkan bölüme tıklayın.

Açılan sertifikalar penceresinde Gelişmiş > Dışarı aktarma biçimi tuşlarına tıklayın ve açılan menüde Base64 ile Kodlanmış X.509 (*.cer) seçeneğini seçin ve kaydet diyerek çıkış yapın.

Artık bağlantınız gizli değil şeklinde bir hata almayacak ve erişmek istediğiniz sitelere rahatça erişebileceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Gönderiye yorum yap!