Windows Bu Diske Yüklenemez. Seçilen Disk GPT Stilinde Hatası Çözüm

Bilgisayarınıza temiz bir format atmak istiyorsanız format iso dosyasını yardımcı programlar ile usb diske yazmanız gerekir. Daha sonrasında ise BIOS’a girip usb’yi boot ile açmanız gerekir. İleriki adımda ise bilgisayarınızdaki diskleri temizlemeniz, silmeniz ya da yeni disk oluşturmanız için belirli seçeneklerin olduğu bir pencere gelecektir.

Peki yeni bölüm oluşturmaya çalışırken aldığınız “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde” hatasını nasıl çözeceksiniz? Size sırasıyla söylediğim adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Öncelikle bilgisayarınızın ekranı aşağıdaki bölümdeyken klavyenizden SHIFT+F10 tuşlarına aynı anda basıyorsunuz.

Tuşlara aynı anda bastıktan sonra karşınıza siyah renkte komut yazma ekranı olan cmd ekranı gelecektir.

Cmd ekranı geldikten sonra sırasıyla söylediğim adımları uygulayarak kolayca bu hatayı çözmüş olacaksınız.

  • İlk olarak ekrana disk part yazıp enter’a basıyorsunuz.
  • Ardından list disk yazarak tekrardan enter’a basıyorsunuz. Karşınıza şu anda bilgisayarınızda mevcut olan bölümler çıkacaktır. Bu bölümler disk 0, disk 1, disk 2…. şeklinde sıralanacaktır.
  • Silmek istediğiniz bölümün numarasına göre select disk 0 yazıyorsunuz. 0 yerine seçtiğiniz disk numarasını 1’i 2’yi yazabilirsiniz. Bu sayede istediğimiz diski seçtik
  • Ardından clean yazıp enter’lıyoruz.
  • Sonrasında convert gpt yazarak enter’a basıyoruz.

Bu adımların hepsini uyguladıktan sonra “…succesfully…” şeklinde işleminizin onaylandığını göreceksiniz. Yapılan adımları görselle de gösterelim:

Tüm adımları uyguladıktan sonra çarpı işaretine basarak cmd ekranını kapatabilirsiniz. Disk oluşturma bölümünden de istediğiniz şekilde bölümleri oluşturabilirsiniz. Artık hata almayacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Gönderiye yorum yap!